img

Korzyści wynikające z picia kawy

Kawa jest obecnie jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Miłośnicy tego aromatycznego napoju podkreślają, że dobrze przyrządzona kawa nie ma sobie równych. Nie każdy z nas wie, że picie kawy ma szereg zalet. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące. Jakie są najważniejsze korzyści wynikające z picia kawy? Sprawdźmy to!

Sposób na pobudzenie

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wypicie kawy z dużą zawartością kofeiny działa pobudzająco. Dzięki temu możemy łatwiej wstać rano do pracy, bardziej efektywnie wykonywać codzienne zadania czy chociażby lepiej skupić się na czytanej książce. Kofeina zawarta w kawie pobudza nas do działania i sprawia, że nasze samopoczucie staje się lepsze. Kofeina działa stymulująco na układ nerwowy, podnosi ciśnienie krwi oraz przyspiesza akcję serca.

Dobroczynne właściwości kofeiny

Mało kto wie, że picie kawy ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zawarta w niej kofeina pomaga w zapobieganiu i zwalczaniu schorzeń wielu układów ciała. Dobrotliwe właściwości kofeiny są uznane między innymi w kontekście zapobiegania chorobie Parkinsona. Objawy choroby Parkinsona powstają z powodu pojawienia się niedoborów dopaminy, czyli ważnego neuroprzekaźnika biorącego udział w pracy układu nerwowego. Picie kawy może opóźnić pojawienie się pierwszych symptomów choroby, złagodzić jej postępowanie, a także może zupełnie uchronić przed jej wystąpieniem.

Inną chorobą, której można zapobiec poprzez spożywanie kofeiny, jest cukrzyca typu II. Powodem powstawania schorzenia jest w tym przypadku obniżenie poziomu insuliny we krwi. Picie kawy podnosi poziom insuliny, a tym samym chroni osobę zdrową przed zachorowaniem na cukrzycę typu II. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób już chorujących na tę poważną chorobę – zdiagnozowani cukrzycy powinni zachować ostrożność w przyjmowaniu kofeiny, ponieważ gwałtowne podniesienie poziomu cukru w przypadku jednoczesnego przyjmowania leków jest niewskazane.

Co ciekawe, kofeina sprawdza się także w profilaktyce nowotworów. Picie kawy pomaga obniżyć ryzyko wystąpienia raka prostaty, jak również w znacznym stopniu opóźnić postępowanie innych nowotworów.

Sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów?

Jedną z właściwości kofeiny jest pobudzanie organizmu do szybszego spalania tkanki tłuszczowej. Z tego względu osoby spożywające większą ilość kofeiny mogą obserwować u siebie zmniejszenie masy ciała. Kawa stymuluje i przyspiesza przemianę materii oraz działa pobudzająco na pracę jelit. Dzięki kofeinie zbędne kalorie spalane zostają nie tylko w trakcie wysiłku, ale również w spoczynku – na przykład podczas leżenia w łóżku z ulubioną książką.

Po prostu pycha!

Wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki czy kubka pysznej, aromatycznej kawy. Miłośnicy kawy uwielbiają delektować się każdym łykiem napoju, rozkoszując się łagodnym lub mocnym smakiem kawy w zależności od sposobu jej przyrządzenia. Jednak jedno pozostaje pewne – kawa jest po prostu bardzo smaczna. Intensywny zapach kawy pobudza nasze receptory smakowe, sprawiając, że napój staje się jeszcze przyjemniejszy. Smak kawy jest uwielbiany na całym świecie. Koneserzy kawy chcą cieszyć się nią nie tylko w formie klasycznego napoju – dlatego produkowane są na przykład lody o smaku kawowym, kawowe kremy do ciast czy nawet kosmetyki do ciała o kawowych nutach zapachowych.

Zobacz również