img

6 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zostaniesz baristą

Barista to coraz popularniejsza profesja. Część osób dorabia sobie w ten sposób w trakcie studiów, ale nie brakuje i takich, którzy parzenie kawy i jej serwowanie traktują, jako podstawowe źródło utrzymania, a zarazem pasję na całe życie. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zostanie baristą?

Bycie baristą to praca z ludźmi

To, co czyni pracę baristy tak niesamowitą, to możliwość ciągłej komunikacji z klientami i współpracownikami. Każdy dzień to nawiązywanie nowych relacji i zdobywanie umiejętności interpersonalnych. Bycie baristą to także nieustanny proces uczenia się. Jest wiele rzeczy do nauczenia się od innych baristów, a nawet od samych klientów! Twoje praca będzie opierać się na kawie. Nie możesz, zatem przegapić żadnej okazji, aby nauczyć się o niej jak najwięcej. Twoja otwartość może otworzyć przed Tobą możliwości rozwoju i budowania kariery.

Konieczność wczesnego wstawania

W przeciwieństwie do pracy w restauracji czy pubie, pracę w kawiarni z reguły rozpoczynać będziesz o świcie. Często trzeba być bardzo wcześnie w kawiarni, aby przyjąć towar i rozłożyć go na pólkach. Kawiarnie otwierają swoje podwoje z samego rana. Większość ludzi spieszących się do pracy, chce na początek dnia wypić filiżankę aromatycznego i stawiającego na nogi espresso. Poranki to zdecydowanie najpracowitsze momenty w każdej kawiarni.

Możesz robić inne rzeczy, niż tylko serwowanie kawy

Oprócz zwykłych obowiązków baristy, możesz zostać poproszony o wykonywanie dodatkowych czynności. Bariści niejednokrotnie czyszczą stacje robocze oraz sprzątają całą kawiarnię. Kiedy zdobywasz swoje doświadczenie, jako barista, możesz być zmuszony do szkolenia lub pomocy młodszym i mniej doświadczonym baristom, którzy dopiero zaczynają pracę. Nie należy traktować tego jak przykrego obowiązku. Najwięcej uczymy się przecież, ucząc innych.

Radzenie sobie z klientami może być trudne

Z niektórymi klientami naprawdę ciężko sobie poradzić. Nie wszyscy klienci kawiarni są grzeczni i uprzejmi. Niektórzy, zwłaszcza o wczesnej porze, lubią wyładowywać swoją frustrację na innych. Będziesz musiał nauczyć się traktować takich klientów w odpowiedni sposób. Najlepiej z dystansem, ale i uprzejmością. Musisz być ponad ich zły humor i nie brać pewnych rzeczy do siebie.

Szkolenia dla baristów mogą pomóc Ci w znalezieniu pracy

Szkolenie dla baristy niewątpliwie pomoże ci we wczesnych etapach pracy baristy. Pomocne może być nawet wcześniej - gdy szukasz pracy. Każda dodatkowa umiejętność związana z kawą w Twoim CV zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie w kawiarni. Obecnie masz do wyboru mnóstwo kursów. Wiele z nich możesz odbyć online. Zdobywaj informacje w sieci, czytaj książki na temat kawy. Rozwijaj się.

Świetne perspektywy pracy

Jeśli podróżujesz, na pewno doskonale wiesz, że wszędzie na świecie ludzie piją kawę. Poza wodą, kawa i herbata to dwa najchętniej spożywane napoje. Popyt na usługi baristy będzie, zatem istniał zawsze. Wśród przywilejów bycia baristą znajdują się szerokie możliwości zatrudnienia. Po ukończeniu kursu dla baristy i zdobyciu doświadczenia, możesz zajmować się nie tylko serwowaniem pysznej kawy. Przed Tobą wiele innych możliwości. Możesz otworzyć swój sklep z kawą i akcesoriami dla baristów, zostać przedstawicielem handlowym, kierownikiem kawiarni, a nawet właścicielem, specjalistą ds. jakości lub trenerem baristów. Jak powiedział kiedyś Mark Twain: „Znajdź pracę, którą lubisz robić, a nigdy nie będziesz musiał pracować w swoim życiu”. Jeśli kawa rzeczywiście jest Twoją pasją, uczyń z niej podstawę swojej kariery, a będzie to najbardziej satysfakcjonująca praca.

Zobacz również