img

Jak zostać baristą? Prosta droga do sukcesu

Kilka lat temu prawie nikt nie pytał, jak zostać baristą. Jednak w ostatnim czasie znacznie wzrosło zainteresowanie kawą i kulturą jej picia, a tym samym zawodem baristy. Czy to z powodu szerokiego dostępu do wiedzy za pośrednictwem Internetu, sukcesu Starbucksa, czy pojawienia się nowej generacji kawoszy, jest tajemnicą. Bez względu na powód, nie można zaprzeczyć, że liczba wysoko wykwalifikowanych osób pracujących w lokalnych kawiarniach rośnie. Jak więc stać się jedną z kawiarnianych gwiazd? Oto krótki przegląd możliwości zostania profesjonalnym baristą .

Kim jest barista?

Zacznijmy jednak od samego początku. Kim jest barista? Techniczna definicja mówi, że barista to osoba, której zadaniem jest przygotowywanie i serwowanie kawy. Obecnie bycie baristą zazwyczaj wiąże się z serwowaniem dużej ilości espresso i innych napojów kawowych dla klientów kawiarni. Współczesne ekspresy do kawy to skomplikowane urządzenia, których obsługa wymaga zarówno sporej wiedzy, jak i praktyki. Aby za każdym razem uzyskać perfekcyjne espresso, bariści muszą ćwiczyć przez wiele tygodni, miesięcy, a nawet lat. Mimo to, nie jest zbyt trudne, aby z dyplomem ukończenia szkoły średniej dostać pracę, jako barista.

Papierek to nie wszystko

Wcale nie musisz posiadać dyplomu czy certyfikatu ukończenia kursu dla baristów, jeśli chcesz pracować w tym zawodzie. Wystarczy przestrzeganie normalnych przepisów i regulacji dotyczących każdej pracy, związanej z żywnością. Zwykle oznacza to, że możesz ubiegać się o pracę baristy od razu, bez żadnych formalnych kursów lub nauki. Jednak niekoniecznie jest to najlepsze rozwiązanie. Inni kandydaci do tej samej pracy mogą zapisać się na szkolenie zawodowe lub mieć doświadczenie w pracy w dużych sieciach kawy. Brak wyszkolenia i doświadczenia z pewnością zmniejszy Twoje szanse na znalezienie pracy. Upewnij się, że masz odpowiednią kombinację entuzjazmu i umiejętności, aby stać się konkurencyjnym na kawiarnianym rynku.

Zacznij od zdobycia praktyki

Wielu baristów zaczyna pracę w dużej sieci, takiej jak Starbucks. Sieci te nie oczekują od nowych pracowników ogromnego doświadczenia i wiedzy. Jeśli szukasz pierwszej pracy w zawodzie baristy, mogą okazać się najlepszym wyborem. Nawet, jeśli nie jesteś nie popracujesz tutaj zbyt długo, zyskasz wiele cennych informacji na temat procesu przygotowywania kawy na profesjonalnym sprzęcie. Warto zauważyć, że praca w sieciowej kawiarni nie jest jedynym sposobem na zdobycie prawdziwej praktyki. Wiele restauracji wyższej klasy ma ekspres do kawy, którego używają do przygotowywania napojów dla swoich klientów. Jeśli dostaniesz pracę, jako kelner lub kelnerka (ewentualnie barman) w jednej z tych restauracji, twoje obowiązki mogą obejmować wykonywanie espresso dla gości. Bycie kelnerem, to coś innego, niż bycie baristą, ale w restauracjach możesz zarobić znacznie więcej, dzięki napiwkom. Jeśli masz już doświadczenie w pracy, jako kelner, możesz po prostu przenieść się do lokalu, który posiada ekspres do kawy i poćwiczyć przygotowywanie profesjonalnego espresso.

Wykorzystaj zasoby sieci

Eksplozja popularności kawy z pewnością zwiększyła się w wyniku łatwego dostępu do informacji w sieci. Skorzystaj z tego i znajdź bezpłatne materiały edukacyjne online, aby szybko rozpocząć proces uczenia się. Możesz znaleźć mnóstwo treści przygotowanych przez światowych mistrzów baristycznych czy odnoszących sukcesy właścicieli sklepów i firm produkujących ekspresy do kawy. Bez trudu znajdziesz też bezpłatne kursy online skierowane zarówno do profesjonalnych, jak i domowych baristów.

Zobacz również