img

Typy kawy - Arabica

Na świecie istnieje ponad 100 gatunków kaw. Jednak zdecydowanie największą popularnością cieszy się odmiana Arabica. Jest ona przy tym najbardziej cenionn spośród wszystkich gatunków dzięki niezwykłym walorom smakowym. Co takiego mają w sobie ziarna Arabica, że zyskały aż tak duże uznanie u koneserów kawy? Czym charakteryzuje się kawa tej odmiany? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Pochodzenie i nazwa

Nazwa „Arabica” wywodzi się od obszaru geograficznego, w którym początkowo uprawiano ten gatunek krzewów kawowych. Początki upraw Arabiki są związane z rejonem Wielkich Jezior Afrykańskich, Mozambiku i Abisynii. Obecnie krzewy kawowe hodowane są także w innych rejonach świata znajdujących się w strefie międzyzwrotnikowej. Obszar geograficzny pomiędzy Zwrotnikiem Raka i Zwrotnikiem Koziorożca, w którym znajdują się plantacje kawowców, nazywany jest coffee belt (dosłownie: pas kawy). Większość światowych upraw Arabiki znajduje się na plantacjach w Afryce, Ameryce Południowej, Jawie, Sumatrze i Cejlonie. Uprawa Arabiki osiągnęła współcześnie skalę globalną – szacuje się, że ziarna odmiany Arabika stanowią aż 80-90% wszystkich upraw kawy na Ziemi.

Miejsce uprawy

Uprawa kawy odmiany Arabica wymaga zachowania odpowiednich warunków. Gatunek Arabica jest trudniejszy i zdecydowanie bardziej wymagający niż odmiana Robusta. Plantacje Arabiki ulokowane są na górzystym terenie – ze względu na to, że drzewa kawowe odmiany Arabica są bardzo delikatne i wrażliwe na działanie wysokich temperatur, muszą być uprawiane na wyższych zboczach górskich, znajdujących się na wysokości około 800-2200 metrów nad poziomem morza. Takie obszary charakteryzują się łagodniejszym klimatem, dużą wilgotnością powietrza i częstymi opadami deszczu. Gleby, na których uprawiane są kawowce, są przy tym bardzo żyzne i bogate w składniki mineralne pochodzenia naturalnego. Dużo rzadziej spotykane są uprawy nizinne. Ze względu na to, że uprawa Arabiki jest dość trudna i wymaga większych nakładów pracy, a samo drzewko kawowe wydaje o wiele mniejszą ilość ziaren niż np. drzewko odmiany Robusta, cena Arabiki jest znacznie wyższa niż cena Robusty.

Jak wyglądają ziarna Arabiki?

Ziarna kawy odmiany Arabika mają charakterystyczny, nieco wydłużony kształt. Przez środek płaskiego ziarna biegnie bruzda, której kształt jest raczej nieregularny; w większości przypadków bruzda jest zakrzywiona. Jeśli chodzi o kolor, ziarna Arabiki mają barwę brązowo-pomarańczową.

Zawartość kofeiny

W odróżnieniu od innej popularnej odmiany, Robusty, Arabika ma mniejszą zawartość kofeiny. Przyjmuje się, że napój przygotowany z ziaren 100% Arabika ma w sobie o połowę mniej kofeiny niż napar przyrządzony z takiej samej ilości Robusty.

Jak smakuje Arabika?

Miłośnicy tej odmiany kawy podkreślają przede wszystkim jej wyjątkowe walory smakowe. Jako cecha charakterystyczna Arabiki wymieniany jest jej bogaty aromat, a jednocześnie bardzo łagodny smak pozbawiony nut goryczki. Dzięki temu, że Arabica uprawiana jest w specyficznym mikroklimacie na terenach górzystych i wyżynnych, występująca w niej naturalna kwasowatość i goryczka są bardziej wyważone i delikatne. W dobrze przyrządzonej filiżance Arabiki nie wyczujemy ani cierpkości, ani gorzkiego smaku charakterystycznego np. Robuście.

Zobacz również