Soczewica jest zdecydowanie w Polsce niedoceniania, a posiadanie jej w kuchni to prawdziwy skarb. Mają tego świadomość mieszkańcy Indii oraz krajów arabskich. Można pokusić się o stwierdzenie, że także u nas, od pewnego czasu rośnie popularność soczewicy, jako znakomitego źródła białka, doskonałej alternatywy dla mięsa. Jednak nie jest to ich jedyna zaleta, ponieważ soczewica zawiera bardzo dużo korzystnych dla nas składników, a w dodatku bardzo łatwo się ją gotuję, bo tak naprawdę nie wymaga, tak jak inne fasole moczenia. Generalnie z soczewicy możemy przygotować sałatkę, gulasz z warzywami, zupę, pastę do pieczywa czy indyjski dal. Zwykle ziarna soczewicy pieczone są na blasze przez około 45 minut, po czym po dodaniu przypraw i ziół stają się pyszną chrupką przekąską. Trzeba przyznać, że możliwości soczewicy są niemal nieograniczone.
Generalnie w sklepach można spotkać się z 4 rodzajami soczewicy. Poniżej znajdziesz krótki przewodni po różnokolorowych soczewicach.
• Soczewica czerwona – a dokładnie rzecz biorąc to soczewica pomarańczowa, która pojawia się także w kolorze ciemnożółtym oraz prawie czerwonym, jest lekko słodka i orzechowa w smaku, a czas gotowania tego rodzaju soczewicy to około 20 minut. Musimy być świadomi, że za długie gotowanie zamienia ją w krem, ale w niektórych potrawach, jak na przykład hinduski dal to tylko zaleta. Doskonale nadaje się ona do zagęszczania dań, na przykład do zup lub gulaszy.
• Soczewica brązowa – jest to chyba najłatwiej dostępny rodzaj soczewicy, o delikatnym choć charakterystyk smaku, a gotowanie zajmuje około 30 minut. Generalnie czas gotowania soczewicy warto sprawdzać na bieżąco, ponieważ może być różny w zależności od czasu przechowywania.
• Soczewica czarna – cechują ją stosunkowo małe ziarna oraz to, że często pojawia się ona w przepisach na dania kuchni indyjskiej. Gdy planujemy dłuższe przechowywanie soczewicy to warto zapakować ją szczelnie w pojemnik albo plastikową torebkę.
• Soczewica zielona – jest to lekko zielona albo zielono-brązowa soczewica z delikatnym połyskiem, którą gotuje się najdłużej około 45 minut, ale nie rozgotowuje się tak łatwo, jak pozostałe rodzaje. Warto wiedzieć, że zielona soczewica świetnie nadaje się do sałatek oraz dań towarzyszących do obiadu. Na przykład we Francji szczególnie popularna jest soczewica Le Puy, której nazwa pochodzi od miasteczka we Puy, o lekko pieprzowym smaku.
Jeżeli chodzi o składniki odżywcze to soczewica przede wszystkim jest znakomitym źródłem białka i dlatego tez może zastępować mięso w codziennej diecie. Dodatkowo zawiera także kwas foliowy w ilościach o wiele wyższych niż inne produkty pochodzenia roślinnego. Jakby tego było mało to soczewica nie zawiera tłuszczów, a bardzo dużo w niej jest błonnika, który wspiera obniżanie złego cholesterolu, który jest czynnikiem ryzyka chorób serca oraz układy krążenia. Ważne jest także to, że soczewica zawiera dużo niezbędnego nam do funkcjonowania żelaza.