Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Bez względu na kontynent i położenie geograficzne, w którym się w danej chwili znajdujemy, możemy liczyć na wypicie tego aromatycznego naparu. Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd właściwie wzięła się kawa i co sprawiło, że zyskała taką popularność? Postanowiliśmy przyjrzeć się temu bliżej. Zapraszamy w niezwykłą podróż po historii kawy.
Skąd właściwie nazwa „kawa”?
Nie ma stuprocentowej pewności, skąd wzięła się nazwa „kawa”. Z dużym prawdopodobieństwem można jednak przypuszczać, że źródłosłów wyrazu związany jest z arabskim słowem „kahwa”. W większości języków używanych Europie nazwa tego napoju brzmi bardzo podobnie. Przypuszczalnie w językach europejskich „kawa” zadomowiła się na wzór tureckiego wyrazu „kahve”, przekształconego następnie we włoskie „caffè”. Z włoskiego „ caffè” wzięło się najprawdopodobniej niemieckie „koffie”, szwedzkie „kaffe”, hiszpańskie „café”, francuskie „ café”, rumuńskie „cafea”, czeskie „kava” czy wreszcie nasze rodzime „kawa”. Jednak nie jest to jedyna możliwa etymologia tego słowa. Inni badacze są skłonni uznać, iż wyraz „kawa” wziął się od jednego z miast na terenie Etiopii – Kaffy (dzisiejsza Kefa).
Pochodzenie kawy
Uprawa kawy ma bardzo bogatą historię i tradycję. Miejscem, w którym wszystko się zaczęło, była Etiopia. Ziarna drzewa kawowego były przetwarzane w Etiopii bardzo wcześnie, bo już około pierwszego tysiąclecia przed naszą erą. Około XIII lub XIV wieku ziarna kawy przewiezione zostały do Jemenu przez kupców Arabskich, a kawa zyskiwała coraz większe uznanie i popularność.
Pojawienie się kawy w Europie
Początki kawy w Europie są datowane na XVI wiek. Pierwszym Europejczykiem, który fachowo sklasyfikował i opisał ziarna kawy pod kątem botanicznym był niemiecki badacz Leonard Rauwolf. Kawa została przez niego odkryta w trakcie jednej z rozlicznych podróży na Bliski Wschód. Natomiast jeżeli chodzi o dokładny czas, gdy kawa pojawiła się w krajach europejskich, trudno wskazać konkretną datę. Przyjmuje się jednak, że ziarna kawy dotarły do Europy w XVI wieku. Importem kawy w tym czasie zajmowała się głównie Holandia i Wielka Brytania. Pierwsza kawiarnia została uruchomiona w Oksfordzie, w roku 1650. Jeśli chodzi o dotarcie kawy na kontynent, nastąpiło ono później. Początki picia kawy związane są prawdopodobnie z handlem międzynarodowym prowadzonym przez Francję. Kawa została sprowadzona do Francji około roku 1644. Od tego czasu kawa rozpowszechniała się coraz bardziej – powstawały kawiarnie w kolejnych miastach, a import ziaren kawy na dobre stał się częścią gospodarki wszystkich krajów Europy.
Początki picia kawy w Polsce
Kultura picia kawy pojawiła się w Polsce w związku z wydarzeniami z roku 1863 i słynną Bitwą pod Wiedniem. W tym czasie w Polsce zaczęto pić kawę pochodzenia tureckiego. To właśnie kawa podawana po turecku zapoczątkowała popularność tego napoju w naszym kraju. Jednymi z pierwszych prawdziwych miłośników tego szlachetnego napoju stali się Jan III Sobieski i Bohdan Chmielnicki. Kawa zyskiwała w Polsce coraz większą popularność, które spory wzrost jest datowany na przełom XVII i XVIII wieku. Pierwsze kawiarnie powstawały w Gdańsku i były tworzone na wzór austriackich kafehausów. Początkowo pito klasyczną kawę w stylu tureckim; później zaczęto używać także dodatków – przede wszystkim mleka i cukru.