img

Bazylia

Bazylia to jedno z najpopularniejszych ziół, których używa się w kuchniach całego świata. Swoim charakterystycznym aromatem podkreśli zapach i smak każdej potrawy. Okazuje się, że przyprawa ta ma też dobroczynne działanie na nasze zdrowie. Może łagodzić wzdęcia i kolkę. Jednak to nie wyczerpuje możliwości tego wspaniałego zioła. Oto krótka charakterystyka tego w jakich dolegliwościach może pomóc bazylia.

Bazylia wyróżniają się korzennymi, anyżowymi i cynamonowymi nutami zapachowymi. Dlatego najczęściej wkomponowywana jest w dania kuchni śródziemnomorskiej. Świetnie komponuje się z pomidorami, ale doskonale sprawdza się też w mniej oczywistych dla niej połączeniach jak np. lody bazyliowe. Jesteś ciekawy jak smakują? Wystarczy zblendować jeden jej pęczek, dołożyć serek mascarpone, jogurt grecki oraz cukier puder dla odrobiny słodyczy. Wszystko odłóż do zamrażarki i skosztuj po kilku godzinach. Prawda, że pycha? Sprawdźmy więc na, co lody bazyliowe i sama bazylia mogą nam pomóc.

Reumatyzm
Przeprowadzone ostatnio badania wskazują, że zawarty w listkach bazylii eugenol posiada aktywne cząsteczki, które bardzo skutecznie łagodzą wszelkie stany zapalne stawów. Wystarczy jedna doba spożywania ekstraktu z bazylii i opuchlizna znacznie się zmniejszy podobnie jak ból stawów. Działanie bazylii porównuje się więc do działania silnych leków. Przewagą zioła jest to, że nie wywołuje skutków ubocznych i jest naturalną, łagodną metodą leczenia. W razie kontuzji czy obrzęku można z niej przygotować kompres i przyłożyć do konkretnego miejsca.

Walka z depresją 
Bazylia to zioło, które pomaga eliminować napięcie nerwowe. Zdecydowanie ułatwia walkę z depresją, bezsennością, stanami lękowymi i nadpobudliwością. Roślina ta ma też znaczny wpływ na ogólną poprawę nastroju. W bardzo stresujących chwilach lekarze zalecają przeżuć kilka listków bazylii lub wdychać jej aromat, poprzez roztarcie listka w palcach.

Stany zapalne jamy ustnej 
Naukowcy podkreślają, że bazylia posiada silne właściwości ściągające, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowana do płukania jamy ustnej w okresie rekonwalescencji po inwazyjnych zabiegach stomatologicznych. Roślina ta zdecydowanie zmniejsza przekrwienie błony śluzowej. Co więcej, stosowana w postaci naparu pomaga skutecznie oczyścić oskrzela z zalegającej w nich wydzieliny.

Zobacz również