img

Rozmaryn

Rozmaryn wyróżnia się mocnym, leśnym aromatem i zdecydowanie preferuje mięsa. Właśnie dlatego jest częstym dodatkiem do jagnięciny, wieprzowiny i wołowiny. Świetnie spisuje się w połączeniu z miodem, klarowanym masłem, sałatą oraz owocami i kozim serem, tworząc wspaniałą kompozycję smakową, która uwiedzie każdego. Co więcej, sprawdza się również idealnie w białych drinkach. Wystarczy, że włożysz jego gałązkę do ginu z tonikiem i odkryjesz zupełnie nowy smak tradycyjnego drinku. Co jeszcze skrywa w sobie rozmaryn?

Warto wiedzieć, że kolebką rozmarynu lekarskiego jest region Morza Śródziemnego. Uprawa tego krzewu znana była już w czasach starożytnych, kiedy np. wieniec rozmarynu był cennym trofeum w starożytnej Grecji. W średniowieczu popijano herbatę rozmarynową, ponieważ wierzono, że gwarantuje ona młody i piękny wygląd. Dzisiaj również korzystamy z dobroczynnych właściwości rośliny o wiecznie zielonym kolorze, osiągającej wysokość nawet 2 metrów. W kuchni wykorzystujemy najczęściej bardzo aromatyczne liście rozmarynu. Pamiętaj jednak, że dobra jest również kora i łodyga rozmarynu, który możesz posadzić w domowej doniczce i do woli korzystać z jego właściwości.

Rozmaryn a cukrzyca
Rozmaryn już od wieków był używany w medycynie ludowej w leczeniu hiperglikemii. Obecnie jego przeciwcukrzycowe właściwości potwierdzono już w licznych badaniach naukowych, które jasno wykazały, że ekstrakt z rozmarynu przyczynia się do wzrostu poziomu insuliny i obniżenia poziomu glukozy we krwi. Wskazuje się, że rozmaryn chroni komórki β trzustki przed degradacją lub regeneruje je i właśnie dzięki tym procesom pozostają one aktywne i zdolne do produkcji insuliny. W najnowszych badaniach działanie przeciwcukrzycowe rozmarynu, stosowanego w stężeniach 100 i 200 mg/kg m.c., było o wiele silniejsze i utrzymywało się znacznie dłużej niż po podaniu leku przeciwcukrzycowego, glibenklamidu. Ponadto rozmaryn posiada zdolność do obniżania aktywności jelitowej α-glukozydazy. Inhibitory α-glukozydazy jelitowej skutecznie spowalniają wchłanianie węglowodanów z jelita cienkiego, co powoduje zmniejszenie glikemii i insulinemii po posiłku. Rozmaryn chroni również przed stresem oksydacyjnym, który bierze udział w rozwoju nieprzyjemnych powikłań cukrzycowych.

Inne ciekawostki
Rozmaryn jest również naturalnym i efektywnym środkiem konserwującym. Dlatego też często dodaje się go do mięs. Dawniej gałązki ziela były palone po to, aby skutecznie odstraszać różnego rodzaju owady. Roślinie też przypisuje się korzystny wpływ na naszą pamięć.

Zobacz również