Imbir jest przyprawą, która jeszcze niedawno kojarzyła się głównie z piwem i ciasteczkami. W polskiej kuchni używany był w sproszkowanej postaci do flaków, pasztetów z zająca i pierników. Obecnie, od kiedy świeży korzeń imbiru jest coraz tańszy i łatwiej dostępny, wszyscy możemy odkryć jego cudowne właściwości.
Imbir to korzenna przyprawa, która rośnie na terenie połudnowo-wschodniej Azji, na obszarach rozciągających się od Indii aż po Chiny i Nową Gwineę. Wielu Azjatów nie wyobraża sobie życia bez imbiru, bo jest on jedną z podstawowych przypraw w tradycyjnej kuchni dalekowschodniej ale również dlatego, że świetnie wpływa na odporność i ogólne działanie naszego organizmu. Warto docenić korzeń imbiru nie tylko za smak i aromat, ale także za jego znakomite właściwości lecznicze.
Leczniczy korzeń
Substancje zawarte w imbirze jak zingiberdol, gingerol i zinferon mają lecznicze właściwości i to dzięki nim imbir może ułatwiać trawienie. Wynika to z tego, że olejek z kłącza pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, co działa żółciopędnie i rozkurczowo, lecząc wzdęcia. Ponadto imbir łagodzi mdłości i często jest głównym składnikiem w lekach na chorobę lokomocyjną, ponieważ przeciwdziała wymiotom i wzmaga apetyt. Imbir zmniejsza również agregację, czyli zlepianie płytek krwi, co chroni przed tworzeniem się niebezpiecznych zakrzepów. Będzie to więc świetne urozmaicenie diety dla tych, którzy mają podwyższony cholesterol. Oczywiście to dopiero początek listy dobroczynnego działania imbiru, który leczy też przeziębienia i przynosi ulgę chorym stawom, co wynika z tego, że korzeń rośliny jest bogaty w substancje przeciwzapalne. Stąd zdarza się, że imbir jest składnikiem maści i plastrów rozgrzewających. Dodatkowo imbir dba o jamę ustną, ponieważ posiada działanie odkażające i odświeżające co skutkuje tym, że pozostawia miły zapach w ustach.
Przeciwbólowe działanie
Imbir łagodzi również bóle miesiączkowe, dlatego dobrze dodawać go do posiłków zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów PMS. Jest też świetny w walce z bólami migrenowymi, ponieważ w sytuacjach, gdy był regularnie spożywany zmniejszał częstość i ilość ataków bólu oraz łagodził towarzyszące im mdłości. Jeśli masz np. obolałe mięśnie możesz dodać kilka kropel olejku imbirowego podczas masażu, co szybko ukoi obolałe części ciała.