Chyba każdy z nas od małego chociaż raz usłyszał o szpinaki, jest to bowiem warzywo znane już w zasadzie od średniowiecza. Zaczęło się od tego, że początkowo znane ono było tylko Arabom, którzy odkryli je w Persji w XIV wieku, z biegiem lat o szpinaku dowiedziała się także Europa, a w XIX wieku, gdy w Stanach Zjednoczonych udowodniono naukowo jego dobre właściwości to zaczęto z niego produkować lecznicze wino, którego popularność urosła do wymiarów światowych.
W dzieciństwie każda mama próbuje nakłonić swoje dzieci, aby jadły więcej szpinaku. Jednak zazwyczaj okazuje się to dużym wyzwaniem, bo o tyle, o ile mamy mają rację, bo faktycznie szpinak to bardzo zdrowe warzywo, to jednak ciężko wytłumaczyć dziecku, że coś, co wygląda niezbyt zachęcając to naprawdę jest dla Ciebie bardzo zdrowe. Zwykle mamy po pewnym czasie w końcu się poddają, a dopiero wiele lat później, kiedy dzieci dorastają to zaczynają rozumieć, że mama miała rację i wracają do szpinaku.
Jeżeli chodzi o wartości odżywcze szpinaku to znajdziemy w nim korzystne dla zdrowia składniki, takie jak: witamina C, E, A, K, B, B2,B6, B11, mangan, jod, żelazo, kwas foliowy, potas, fosfor, magnez oraz potas. Dodatkowo szpinak ma właściwości nowotworowe dzięki antyoksydantom, takim jak witamina C, beta-karoten czy też luteina. Warto wiedzieć, że chronią one przed miażdżycą oraz starzeniem się wzroku. Oprócz tego szpinak zawiera też magnez, który ma duży wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, zmniejsza to próg podatności na stres oraz ma właściwości uspokajające. Ponadto zapobiega on zawrotom głowy oraz bólom.
W przypadku, gdy bardzo dbasz o linię to koniecznie włącz szpinak do swojej diety, ponieważ szpinak jest niskokaloryczny – 100 gram to 16 kalorii. Oprócz tego zawarte w nim potas i witaminy z grupy B uczestniczą w spalaniu węglowodanów oraz tłuszczów i przyśpieszają metabolizm. Kolejnymi minerałami, które zawiera szpinak jest potas, który obniża ciśnienie krwi oraz reguluje pracę serca poprzez wspomaganie magnezu, przez co jest on zalecany ludziom z nadciśnieniem. Dodatkowo zawiera on żelazo, które transportuje tlen i jest kluczowe w produkcji hemoglobiny. Generalnie kobiety w ciąży powinny jeść szpinak z powodu dużej zawartości kwasu foliowego (witaminy B11), który zapobiega nieprawidłowemu rozwojowi układu nerwowego płodu. Natomiast osoby z anemią powinny jeść szpinak z powodu wysokiej zawartości żelaza. Ponad to szpinak jest bogaty w witaminy takie jak witamina K, która wspomaga prawidłowe krzepnięcie krwi, witaminę E, która opóźnia procesy starzenia czy też witaminy z grupy B, które obniżą „zły” cholesterol LDL.