Początkujący bariści z reguły z ogromną pasją podchodzą do swojego zajęcia. Ale czasami gubią się po drodze. To normalne, że po popełniając błędy czujesz się przytłoczony lub rozczarowany. Ale nie trać motywacji. Na pewno nie jesteś sam. Przedstawiamy kilka błędów, które popełniają praktycznie wszyscy, którzy zaczynają swoją przygodę z kawą.
Łatwo się frustrujesz
W pierwszych tygodniach praktyki w kawiarni większość baristów z ogromnym zapałem pochłania wszelkie informacje i każdego dnia uczy się czegoś nowego. Potem przychodzi czas pewnej stagnacji. Znasz już podstawy, zdobyłeś podstawowe umiejętności. Czujesz się jednak sfrustrowany i zagubiony, czując, że utknąłeś w martwym punkcie. Nie wszystkiego można się od razu nauczyć i trzeba mieć tego świadomość. Wciąż otrzymujesz cenne informacje i lekcje na temat kawy, ale po prostu w mniejszych dawkach. Droga na szczyt baristycznej kariery z biegiem czasu staje się bardziej stroma, więc masz wrażenie, że posuwasz się wolniej. Nie zniechęcaj się po pierwszej fali nauki. To normalne, że czujesz zwolnienie tempa. Na pewno przyzwyczaisz się do innego rytmu po początkowym wybuchu entuzjazmu i energii.
Pozostajesz w strefie komfortu
Pozostawanie w strefie komfortu to jeden z największych błędów, jaki można popełnić. Przyzwyczajasz się do pewnych zasad, procedur, stylu życia i nie masz ochoty próbować niczego nowego. W ten sposób niewiele się uczysz. Nie stawiasz czoła nowym wyzwaniom ani nie wyznaczasz sobie nowych celów. Chociaż doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele masz możliwości doskonalenia swoich umiejętności i rozwoju zawodowego, nie korzystasz z nich. Warto zmusić się do wyjścia ze strefy komfortu. Zadawać więcej pytań, eksperymentować z nowymi metodami ekstrakcji i czytać więcej. W ten sposób zaczniesz mieć większe zaufanie do swoich umiejętności.
Nie wchodzisz w interakcje z innymi baristami
Istnieje wiele doskonałych baristów i kawiarni. Czy są dla ciebie inspiracją? Masz wiele możliwości, by zetknąć się z innymi ludźmi z branży. Możesz np. brać udział w organizowanych konkursach baristycznych. Dzielenie się pasją do kawy pomaga nawiązać relacje. Nawet jeśli jest to konkurs, czyli rywalizacja, wszyscy wzajemnie się wspierają. Bariści to bardzo zgrane środowisko. Interakcja z innymi baristami otworzy Ci oczy na nowe perspektywy. Wpadną Ci do głowy zupełnie nowe pomysły. Dzielenie się wiedzą bywa niezwykle pouczające. Warto uczyć się również współpracy i pracy w zespole. To dwie podstawowe umiejętności w kawiarni oraz większości zawodów. Staraj się nawiązywać relacje z innymi baristami, gdziekolwiek się udajesz, niezależnie od tego, czy są początkującymi, czy ekspertami. Zwracaj uwagę nie tylko na opinie doświadczonych, profesjonalnych baristów. Początkujący bariści również mogą podzielić się z Tobą cennymi doświadczeniami.
Ignorujesz niektóre źródła informacji
Bariści często czerpią wiedzę z jednej czy dwóch książek napisanych przez fachowców albo sprawdzonych czasopism fachowych. Wcale nie twierdzimy, że to złe źródła wiedzy. Jednak ograniczając się do nich stykasz się tylko z kilkoma punktami widzenia. Nauka to nie tylko czytanie, poznawanie teorii i wdrażanie jej w praktyce. Wiąże się również z porównywaniem różnych opinii, krytycznym podejściem do informacji i wyciąganiem własnych wniosków. Zdobywaj inne, wiarygodne źródła wiedzy. Są wśród nich blogi, profile mediów społecznościowych i filmy z YouTube. Wątpliwe, czy nauczysz się palenia kawy po prostu oglądając filmy, ale może nauczysz się czegoś nowego od palarni kawy, która dzieli się swoimi doświadczeniami lub znajdziesz odpowiedź na swoje wątpliwości. Pamiętaj więc, aby być na bieżąco z branżą. Nie bój się eksperymentować, zadawać pytania i szukać nowych informacji. Ciekawość pomoże Ci osiągnąć cel, jakim jest stanie się doskonałym baristą.