img

Kultura picia kawy - jakie są zwyczaje związane z kawą w różnych miejscach świata

Kultura picia kawy jest powszechna na całym świecie. To bardzo stara tradycja, w której uczestniczą kolejne pokolenia smakoszy. Jednak zwyczaje związane z piciem kawy różnią się w zależności od regionu geograficznego. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka najbardziej oryginalnych zwyczajów związanych z piciem kawy.

Niezależnie od tego, w który rejon Ziemi się wybierzemy, z pewnością możemy liczyć na możliwość wypicia kawy. Jednak prawdopodobnie napój będzie się różnił od tego, który zwykliśmy pić u siebie w kraju. Różnice pojawiają się nie tylko w smaku kawy, lecz także w sposobie jej podania. Dlatego dobrym pomysłem będzie zapoznanie się ze zwyczajami dotyczącymi kawy zanim udamy się w podróż. Dzięki temu nie tylko będziemy wiedzieć, czego możemy się spodziewać, lecz również unikniemy wpadki kulturowej.

Włochy

Przyjęło się uważać, że światową stolicą picia kawy są Włochy. Ze słoneczną Italią kojarzy nam się przede wszystkim puszyste cappuccino. Jednak podczas wycieczki do tego malowniczego kraju musimy wiedzieć, że Włosi piją cappuccino wyłącznie w godzinach porannych, najczęściej jako dodatek do śniadania. Dlatego jeśli mamy ochotę napić się ulubionego cappuccino najlepiej zrobić to przed 11:00.

Hiszpania

Zupełnie inne zwyczaje panują w Hiszpanii. Hiszpanie uwielbiają pić kawę o każdej porze dnia, a nawet nocy! Co ciekawe, mieszkańcy tej części Półwyspu Iberyjskiego uważają, że kawa najlepiej smakuje przed snem. Dlatego jeśli wybierzemy się do tego barwnego kraju możemy bez obaw delektować się smakiem ulubionej kawy gdy tylko przyjdzie nam na to ochota.

Turcja i Grecja

Każdy miłośnik kawy chociaż raz pragnie skosztować prawdziwej kawy po turecku. Taki napój zamówimy oczywiście w Turcji, ale także na przykład w Grecji. Tradycyjna kawa po turecku to napój podawany bez jakichkolwiek dodatków, serwowany w charakterystycznej, bardzo małej filiżance.

Indie

Jeśli marzy nam się wypicie kawy w bardziej egzotycznym miejscu, możemy zdecydować się na wyprawę do Indii. Tutaj najbardziej zadowoleni będą smakosze preferujący napój z dodatkiem mleka i cukru. Co ciekawe, mieszkańcy Indii słodzą kawę wyłącznie za pomocą cukru nierafinowanego.

Brazylia i Meksyk

Pora wybrać się na kontynent amerykański. Tutaj na uwagę zasługują przede wszystkim dwa kraje: Brazylia oraz Meksyk. Pierwsze z wymienionych państw znane jest przede wszystkim jako jeden z kluczowych producentów kawy na świecie. Najpopularniejszym typem kawy serwowanym w Brazylii jest cafezinho, czyli tradycyjne espresso podawane z bardzo dużą ilością cukru. Dzięki naprawdę sporej zawartości cukru, cafezinho ma bardzo charakterystyczny smak, do którego trzeba się chwilę przyzwyczajać. Natomiast drugi ze wspomnianych krajów, Meksyk, jest znany z podawania kawy w klasycznej glinianej filiżance. Co ciekawe, filiżanka zawsze wykonana jest z gliny – nie znajdziemy tu ani filiżanek porcelanowych, ani ceramicznych. Smak kawy pitej w Meksyku jest wzbogacany o intensywny smak cynamonu, kardamonu oraz dużej ilości cukru.

Serbia

Ostatnim z krajów, który znalazł się na naszej liście, jest Serbia. Tradycja picia kawy w Serbii wiąże się z podawaniem do kawy słodkiej konfitury. Należy przy tym pamiętać, iż bardzo nietaktowne jest proszenie o dołożenie konfitury – powinniśmy zużyć wyłącznie to, co dostaliśmy za pierwszym razem.

Zobacz również