Często pijamy wina, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z jakim właściwie trunkiem mamy do czynienia. To, co widać na butelce niewiele nam mówi, więc ograniczamy się do rozróżnienia koloru i rodzaju wina. Okazuje się, że sztuka czytania etykiet na winach nie jest taka trudna i może pomóc nam dokonać wyboru. Poświęć chwilę na przestudiowanie artykułu a będziesz mógł bardziej świadomie kupować wina.
Nie trzeba być profesjonalnym koneserem wina, żeby móc się raczyć jego wyjątkowym smakiem. W sklepach jesteśmy jednak zdani sami na siebie a półki uginają się od butelek. Podstawowe i w sumie najistotniejsze dane o winie są umieszczone na jego etykiecie. Niestety większość win nie posiada tekstu w języku polskim. Jak więc właściwie czytać etykiety win tak, żeby wybierać tylko te najlepsze i najsmaczniejsze?
Wina francuskie
Na samej górze podana jest informacja o producencie lub nazwa wina jak np. Chateau Catrine. Poniżej podane są informacje typu „Grand Vin” co oznacza, że jest to pierwsze wino z danej winnicy. Potem pada informacja, że wino zostało zabutelkowane w jakimś konkretnym zamku. Następnie podawana jest klasa winnicy jak np. „Premier Grand Cru Classe” co wskazuje, że jest to wino najwyższej klasy. Ostatnie dane dotyczą tzw. apelacji (AOC - Appellation d'origine Contrôlée), gwarantującej, że winogrona pochodzą ze ściśle określonego obszaru. Kategoria ta określa jakość trunku, ponieważ najwyżej cenione są apelacje gminne, najniżej regionalne.
Wina włoskie
Na samej górze podaje się nazwę winnicy. Potem rodzaj wina lub region, z którego pochodzi. Następnie wzmiankuje się rocznik zbioru winogron. Apelacja podawana jest w następnej kolejności, według klasyfikacji włoskiej. Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) jest najbardziej prestiżową włoską apelacją i będzie wskazywać na wino wysokiej jakości. Taki trunek przed zabutelkowaniem przechodzi specjalne testy walorów smakowych. Pozostałe apelacje to Vino Da Tavola, czyli wino podstawowe , Vino a Indicazione Geografica (IGT), czyli wino regionalne oraz Vino a Denominazione di Origine Controllata (DOC), czyli wino jakościowe. Niżej umieszcza się informacje o producencie wina i kraju pochodzenia. Na samym końcu pada informacja o butelkowaniu. Teraz wiesz jak poprawnie dokonać zakupu tak więc ruszaj na łowy i wypatrz dla siebie najlepszą butelkę.