img

Użycie nieświeżego wina

Wino to idealny napój do posiłków, który przynosi dodatkowo wiele korzyści dla organizmu. Oczywiście ważne jest, aby spożywać je z umiarem. Zastosowanie tego trunku nie kończy się jednak na jego doustnym spożywaniu, ponieważ może być ono używane w życiu codziennym, do celów kosmetycznych i ogrodniczych.

Nie wszyscy z nas są świadomi niezwykłych właściwości wina. Warto wiedzieć jak korzystać z tego trunku w szerszym zakresie, ponieważ czasem może okazać się świetnym zamiennikiem dla tradycyjnych produktów, których akurat nie będzie pod ręką. Oto kilka praktycznych zastosowań wina.

Szybie usuwanie brudu
Badania pokazały, że plamy powstałe na skutek rozlania czerwonego wina na ubranie, można usunąć przy pomocy wina wytrawnego. Chodzi o wysoką kwasowości wina, która pomaga szybko i skutecznie usunąć plamę. Co więcej, białe wino będzie równie skuteczne w usuwaniu nieprzyjemnych, tłustych plam.

Wino wyczyści szyby
Jeśli w barku masz butelkę wina, którego data ważności niestety już upłynęła, nie wyrzucaj go pochopnie. Okazuje się bowiem, że wino może być niezastąpionym środkiem do mycia okien, ponieważ jak już wspomniano trunek radzi sobie dobrze z ciężkimi zabrudzeniami.

Kosmetyczne zastosowanie
Czerwone wino może być użyte jako… maseczka na twarz. Wynika to z faktu, że zawiera wiele aminokwasów, które są doskonałymi przeciwutleniaczami. Maseczka z wina pomoże więc szybko przywrócić gładkość i elastyczność twojej skórze.

Piękne włosy
Naukowcy podkreślają, że w czerwonym winie zawarty jest składnik zwany resweratrolem. Jego działanie jest takie, że zapobiega wypadaniu włosów oraz sprawia, że włosy są lśniące i miękkie. Włosi są świadomi tej właściwości wina, dlatego często płuczą swoje włosy w czerwonym winie.

Czyste owoce
Warto wiedzieć, że wytrawne wino ma właściwości antybakteryjne, co w zasadzie daje szerokie pole zastosowań. Świetnie sprawdza się w roli dezynfektora owoców. Możesz śmiało płukać nim jagody, banany, cytrusy i inne owoce. Wyniki badań pokazują bowiem wyraźnie, że wino skutecznie neutralizuje wszelkie bakterie i zarazki.

Rozprawia muszki owocówki
Większość z nas zna popularny sposób na pozbycie się muszek, jakim jest ocet jabłkowy. Warto wiedzieć, że wino działa równie skutecznie, przyciągając te uciążliwe stworzonka. Jeśli chcesz zatem skutecznie pozbyć się muszek owocówek zrób lejek z papieru tak, aby muchy mogły wlecieć do środka słoika z winem, ale nie mogły już się z niego wydostać.

Zobacz również