Przede wszystkim, zanim podejmiesz się pieczenia musisz wiedzieć, że cukier ma o wiele większe znaczenie w piekarnictwie niż tylko nadawanie słodkie smaku. To właśnie cukier zapewnia wypiekom odpowiednią delikatność, wilgotność, w procesie pieczenia rozpuszcza się, a w wysokich temperaturach karmelizuje. Mało tego, cukier wydłuża okres, w którym wypieki zachowują świeżość oraz jest odpowiedzialny za ich chrupiącą konsystencję, na przykład w ciasteczkach. Między innymi dlatego oraz z powodu kilku innych, niezwykle ważnych właściwości nie powinno się całkowicie eliminować cukru z wypieków. W zasadzie w wielu przepisach można jednak zredukować jego ilość nawet o 1/3 bez wpływania na ostateczną jakość produktu. Poniżej znajdziesz kilka podstawowych substytutów cukru oraz dowiesz się w jakich proporcjach możesz ich używać.
- Koncentraty owocowe, czyli zagęszczone soki owocowe – możesz używać takich koncentratów jak koncentrat soku jabłkowego, koncentrat soku pomarańczowego oraz koncentrat soku z winogron. Idealnie wręcz zastępują one cukier, a także nadają wypiekom bardzo ciekawy aromat, same koncentraty zaś składają się głównie z glukozy oraz z fruktozy.
- Stewia – jest to naturalnie słodka roślina, która od setek lat jest używana w Ameryce Południowej. Obecnie dostępna one jest wyłącznie w Internecie lub w sklepach ze zdrową żywnością. Uznawana jest ona za roślinę nie kaloryczną, a czysta stewia jest około trzysta razy słodsza niż cukier. Mało tego, niektóre z badań dowodzą, że jest ona w stanie regulować poziom cukru we krwi. Jeżeli chodzi o proporcje to zamiast jednej szklanki cukru używaj jedną łyżeczkę stewii, chociaż w zależności od przepisu, ponieważ na przykład duża zawartość kwaśnej żurawiny lub soku z cytryny może spowodować, że będzie potrzebna większa jej ilość.
- Sztuczne słodziki – trzeba przyznać, że nadają one potrawom smak, ale jednak nie potrafią one tak jak cukier wpłynąć na wilgotność ciasta, jego delikatność oraz sposób pieczenia się. Oprócz tego warto wiedzieć, że sukraloza to jedyny sztuczny słodzik, który może być używany w proporcji 1:1 zamiast cukru.
- Sacharyna – jest ona około 200 do 700 razy słodsza niż cukier, może być używana do wypieków, jednak producent zaleca, by nie zastępować nią więcej niż połowę porcji cukru wymaganą w przepisie. Zwykle sześć gram, czyli sześć saszetek po jeden gram sacharyny odpowiada ¼ szklanki cukru.
- Syrop kukurydziany – nazywany jest także „cukrem inwertowanym”, jest bardzo przydatny do gotowania oraz robienia cukierków, ponieważ w przeciwieństwie do innych rodzajów cukru – nie krystalizuje się. Przede wszystkim jest on mniej słodki niż cukier i nie nadaje wypiekom charakterystycznego smaku, jak czynią to melasa czy też miód.