Krówki to cukierki-ciągutki, które chyba każdemu z nas kojarzą się ze słodkim dzieciństwem. Targi albo odpusty, na których zawsze sprzedawane są te słodkie cukierki, w najrozmaitszych rodzajach i smakach, jak tu się nie skusić? Ale wcale nie musimy wychodzić z domu, aby cieszyć się smakiem pysznych krówek, gdyż możemy zrobić je sami! Poniżej znajdziesz krótki przepis oraz poradnik, dotyczący tego, jak należy przygotować pyszne, domowe krówki. Przeczytaj go koniecznie!
Krówki też mają swoją historię!
Zacznijmy od tego, że produkcję krówek, jako pierwszy w Polsce, uruchomił Feliks Pomorski w roku 1921, kiedy powrócił do Poznania z Żytomierza, gdzie pomagał swojemu wujowi w jego restauracji. To w niej Pomorski podpatrzył produkcję ciągnącej się słodkiej masy z cukru, mleka i masła. Potem Pomorski z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży zapisanej w testamencie kamienicy swego wuja kupił lokale przy ul. Strzeleckiej 9 i Szewskiej 9. W ten oto sposób rozpoczęła działalność wytwórnia pod nazwą "F. Pomorski" - wytwórnia oferowała bogaty asortyment liczący 118 rodzajów słodyczy. Ale oczywiście największą popularnością cieszyły się krówki - cukierki zawijane w papierek z rysunkiem krowy.
Następnie, w latach 30-tych Pomorski posiadał w Poznaniu 5 sklepów firmowych. Potem była wojna i czasy przymusowej nacjonalizacji, cukierki były zawijane w papierki z rysunkiem krowy, co przyczyniło się do szybkiego spopularyzowania nazwy. Tuż po wysiedleniu przez Niemców w okresie okupacji Feliks Pomorski założył "konspiracyjną" wytwórnię krówek w Milanówku.
W roku 1951 zakład Pomorskiego w Milanówku objęto przymusową nacjonalizacją, Feliks Pomorski w roku 1956 kolejny raz wznawia produkcję na własną rękę mimo przeciwności losu. Po śmierci Feliksa Pomorskiego w roku 1963, działalność kontynuuje jego syn Leszek.
Lista niezbędnych składników, potrzebnych do zrobienia pysznych, domowych krówek!
Do przygotowania 25 cukierków będziesz potrzebować takich składników jak: 300 ml mleka skondensowanego z puszki, niesłodzonego (może być również śmietana kremówka), 3/4 szklanki cukru, 80 g masła, 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub ziarenka z 1 laski wanilii.
Przygotowanie krówek
Na początku w garnku umieścić wszystkie składniki doprowadzić do wrzenia, cały czas mieszając, a gdy masa będzie beżowa, gęsta i wykaże tendencje do przypalania się to trzeba zdjąć garnek z ognia i ucierać masę kilka minut. Potem musisz wyraźnie gęstą masę przelać do malutkiej keksówki/naczynia wyłożonego folią aluminiową (by było ją łatwiej później wyjąć). Po czym schłodzić, wyjąć i pokroić według uznania. Pamiętaj, że im dłużej krówki gotowane, a później ucierane tym są bardziej kruche. I gotowe! Smacznego!