img

Co musisz wiedzieć przed zakupem ekspresu do kawy?

Chcesz kupić ekspres do kawy, ale jesteś przytłoczony ogromnym wyborem tego typu urządzeń? Nie masz pojęcia, w jaki sprzęt warto zainwestować? Zapoznaj się z tym przewodnikiem, aby kupić najlepszą maszynę do domu, kawiarni lub firmy.

Czynniki, które powinieneś rozważyć

Istnieje wiele dobrych urządzeń do przygotowywania kawy, ale to, co działa w przypadku jednej osoby, nie musi być najlepszym wyborem dla innych. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, przemyśl kilka podstawowych kwestii. Oto lista rzeczy do rozważenia:

  • jakość espresso, którą chcesz uzyskać,
  • czas potrzebny na przygotowanie espresso,
  • miejsce instalacji (przestrzeń, istniejąca infrastruktura),
  • dostępna siła robocza,
  • docelowy konsument (ty, twoi podwładni, płacący za kawę klienci),
  • czy będziesz przygotowywać inne napoje,
  • czy chcesz zajmować się trudną sztuką latte art,
  • wszelkie osobiste preferencje (projekt, producent, kraj produkcji itp.),
  • cena.​

Wybór ekspresu do kawy

Profesjonalne maszyny pozwolą Ci na największą kontrolę smaku i aromatu espresso. Istnieje wiele czynników, które wpływają na smak, aromat i jakość kawy. Należą do nich stopień zmielenia ziaren, ciśnienie, temperatura , czas ekstrakcji i inne. Niektóre maszyny umożliwiają precyzyjną regulację tych elementów, dzięki czemu można zaakcentować kwasowość, podkreślić smaki lub usunąć pewne defekty ekstraktu.

Odpowiednie urządzenie może zmniejszyć ryzyko błędu ludzkiego, ale dobry barista, który rozumie sposób działania ekspresu jest niezbędny do produkcji wysokiej jakości espresso. Niektóre profesjonalne urządzenia mają ekrany dotykowe, dzięki czemu są łatwiejsze w użytkowaniu i bardziej funkcjonalne. Dopóki wszystko działa, jest idealnie. Ale co w momencie, gdy ekspres się zepsuje? Czy nadal będziesz w stanie korzystać z maszyny i czy Twoi bariści będą wiedzieć, jak ręcznie kontrolować pewne czynniki? Zanim wybierzesz maszynę, zastanów się, czy będzie odpowiednia do przygotowywania dwóch lub więcej napojów jednocześnie.

Ile głowic i dysz pary potrzebujesz? Posiadanie więcej, niż dwóch głowic grupowych może pomóc Ci w przypadku dużej ilości zamówień, ale więcej czasu spędzisz na czyszczeniu i konserwacji urządzenia. Musisz wziąć pod uwagę również ilość przestrzeni potrzebnej do zamontowania i swobodnego dostępu do ekspresu. Ważną cechą ekspresu jest również stabilność ciśnienia. Dzięki niej Twoja kawa zawsze będzie smakować tak samo. Możesz jednak chcieć mieć maszynę ze zmiennym ciśnieniem. Różne poziomy ciśnienia mogą dawać odmienny efekt końcowy. To znacznie ułatwia eksperymenty z kawą.

Istnieje cały szereg czynników, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem ekspresu do kawy. Dowiedz się, jak długo urządzenie nagrzewa się po włączeniu. Chcesz przecież mieć pewność, że będzie gotowe do pracy, gdy rano otworzysz drzwi swojej kawiarni. Niektóre urządzenia wymagają dłuższego nagrzewania, więc będziesz musiał wziąć to pod uwagę. Jeśli zamierzasz podawać napoje w stylu latte art, sprawdź, jak łatwo jest obsługiwać dyszę parową w ekspresie. Niektóre maszyny są bardziej precyzyjne w sterowaniu parą, niż inne. Im większa precyzja, tym bardziej misterne wzory będziesz w stanie tworzyć. Sprawdź koniecznie zużycie energii. Duże maszyny wymagają większej mocy, ale niektóre modele mają opcje oszczędzania energii. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach warto przyjrzeć się ekspresom również pod tym kątem. Pamiętaj o ty, że niektóre modele wymagają instalacji filtrów wody. Czy to realistyczna opcja dla Twojej firmy? Jak widzisz, wątpliwości do rozważenia jest całe mnóstwo. Dlatego wybór właściwego urządzenia to niełatwe zadanie.

Zobacz również