img

Jak zostać baristą nie mając doświadczenia?

Nie ma jednego sposobu na zdobycie pracy baristy. Prawda jest taka, że wielu wielkich baristów dociera do swojej pozycji lub statusu swoją własną drogą. Ty również możesz również zostawić swój własny ślad. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kawoszem czy dopiero odkrywasz, kim jest barista, masz wiele opcji do wyboru. To zawód na wyciągnięcie ręki. Dlaczego? Bo jeśli rozejrzysz się dookoła, zobaczysz, że zewsząd otacza nas kawa. Ludzie chcą kawy i chcą, żeby kawa była dobrze podawana. Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest posiadanie własnej kawiarni pewnego dnia, czy chcesz dorobić, aby opłacić studia, bycie baristą może zapewnić dobre możliwości uczenia się i rozwoju.

Jak zdobyć pracę baristy bez doświadczenia

Menedżerowie kawiarni zgodnie przyznają, że mając do wyrobu osobę z niewielkim doświadczeniem i profesjonalnego baristę, intuicja podpowiada im wybranie baristy z małym doświadczeniem, ponieważ wielu doświadczonych i skutecznych baristów z mniejszym entuzjazmem podchodzi do uczenia się nowych rzeczy. Mają opanowany fach, zdobyli określony zakres umiejętności, parzą doskonałą kawę. Po co mieliby się uczyć więcej? Dlatego czasami brak doświadczenia jest błogosławieństwem.

Czego poszukują właściciele kawiarni u kandydatów na baristów? Doceniają przede wszystkim osoby, które z łatwością się uczą i chcą się uczyć, pasują do kultury kawiarni, są niezawodne, szczere, z łatwością dostosowują się do nowych sytuacji. Ale bądźmy uczciwi. Wielu menedżerów kawiarni i właścicieli stoisk z kawą espresso będzie chciało zatrudnić baristę z pewnym doświadczeniem. Nic w tym dziwnego. Ich dążeniem jest

  • oferowanie klientom jak najlepszej kawy,
  • nadążanie za popytem,
  • utrzymanie wysokiego poziomu obsługi klienta.

W realizacji tych trzech punktów doświadczenie baristy z pewnością okazuje się pomocne. Nie jest jednak niezbędne. Jeśli chcesz być baristą, ale nie masz żadnego doświadczenia - zastanów się nad innymi dziedzinami branży usługowej, które pomogą Ci je zdobyć: hostessa, kelner, kucharz, kierownik fast food, partner handlowy.

Braki w doświadczeniu można nadrobić

Jeśli nie masz doświadczenia, jako barista, dowiedz się jak najwięcej o kawie, rozwijaj swoją pasję poznając różne mieszanki kawy, poznawaj innych baristów i menedżerów kawiarni, weź udział w specjalnych kursach baristycznych, zainteresuj się wydarzeniami związanymi z kawą, które odbywają się wokół Ciebie. Możesz także zostać kelnerem lub kelnerką w restauracji, która serwuje espresso. Z czasem nauczysz się robić doskonałą kawę.

Zadaj sobie trudne pytania. Musisz wiedzieć, czy jesteś dobrym materiałem na baristę. Bariści rozpoczynają dzień bardzo wcześnie - czasem wstają już o 4:00. Rozpoczynając dzień o godz. 5:00 lub 6:00 rano, aby być w kawiarni w godzinach porannego szczytu, na pewno będziesz musiał zmienić nieco swój styl życia.

Każdy klient jest inny. Każdy klient będzie miał swój ulubiony napój - i szybko może okazać się, że poprosi Cię o kawę, której nigdy nie robiłeś. Przyrządzanie kawy to ciągłe eksperymentowanie. Niektórzy klienci będą od Ciebie oczekiwać podania kawy przygotowanej krok po kroku według zaleceń. Inni zdadzą się na Twój wybór. Pamiętaj jednak, że zawsze powinieneś kierować się preferencjami i potrzebami klienta.

Czy jesteś towarzyski, gadatliwy i otwarty? Jeśli nie lubisz rozmawiać lub poznawać nowych ludzi, bycie baristą może okazać się bardzo trudnym wyzwaniem, ale też szansą na pokonanie własnych barier i ograniczeń. Bycie baristą oznacza, że będziesz musiał codziennie wykorzystywać swoje umiejętności interpersonalne. Klienci bardzo często przychodzą do kawiarni oczekując pogawędki ze swoimi baristami. Jeśli jesteś generalnie towarzyski, rozmowny, przyjazny i sympatyczny, stanowisz dobry materiał na baristę.

Zobacz również