img

Niezawodna soda oczyszczona

Wydawałoby się, że soda oczyszczona to taki niepozorny, tani proszek, a jednak okazuje się niezawodny. Dodatkowo posiada on wiele zastosowań i może pomóc nam w naprawdę wielu sytuacjach. Poniżej znajdziesz krótki poradnik w jaki sposób możesz wykorzystać sodę oczyszczoną w domu.

Ogólnie rzecz biorąc to soda oczyszczona jest to nieorganiczny związek chemiczny – wodorowęglan sodu. Jednak wyjątkowość sody bazuje na trzech właściwościach, ponieważ soda pochłania zapachy, ma właściwości spulchniające oraz neutralizuje zakwaszenie.

Wiadomo, że sodę oczyszczoną wykorzystuje się w kuchni, ponieważ jest ona doskonałym dodatkiem do niektórych wypieków. Dodatkowo sody możemy używać wszędzie tam, gdzie występują składniki o kwaśnym odczynie, tak jak: mleko, śmietana, jogurt czy chociażby soki owocowe. Natomiast ciasta rosną dzięki reakcji wodorowęglanu sodu z kwasem, z której wytwarzają się pęcherzyki dwutlenku węgla. Musimy też wiedzieć, że soda jest na pewno zdrowsza niż proszek do pieczenia. Głównym oraz jedynym minusem sody może być to, że ma lekko gorzkawy posmak. Jednak zastosowanie sody do wypieków to zaledwie malutki procent jej możliwości.

Okazuje się, że soda oczyszczona świetnie pomaga pozbyć się pestycydów z warzyw oraz owoców. Zwykle środki ochrony roślin są niebezpieczne dla zdrowia, a mycie samą wodą nie wystarczy. Najprostszym sposobem na usunięcie substancji chemicznych jest użycie sody oczyszczonej w proporcji trzy łyżki sody na dwa lub trzy litry wody.

Mało tego, soda doskonale sprawdza się jako środek do sprzątanie w wersji Eko. Wystarczy, że ograniczysz użycie naładowanych chemią produktów czyszczących, a sięgniesz po starą, sprawdzoną sodę. Chodzi oto, że soda oczyszczona jest przede wszystkim nietoksyczna, czyli w pełni bezpieczna dla środowiska oraz zdrowia. To dzięki niej doprowadzisz do porządku piekarnik, kuchenkę mikrofalową oraz usuniesz ślady spalenizny z garnków. Do czyszczenia powierzchni kuchennych wystarczy zaledwie wziąć mokrą ścierkę, posypać ją sodą, następnie przetrzeć i zwilżyć czystą wodą i gotowe!

Wszelkie nieprzyjemne zapachy w twojej lodówce pochłonie bez większego problemu soda oczyszczona. Wystarczy, że wsypiesz dwie łyżki sody na spodek i umieścisz go w lodówce. Następnie po 2-3 dniach zużytą sodę wsyp do zlewu, a do lodówki włóż świeżą sodę. Jeśli chcesz odświeżyć oraz oczyścić deskę do krojenia to wystarczy, że umyjesz ją wodą z dodatkiem magicznego proszku, jakim jest soda. Dodatkowo dzięki sodzie pozbędziesz się zapachu z pojemników do żywności, wystarczy napełnić pojemnik gorącą wodą, wsypać do niego łyżeczkę sody i pozostawić na około 15 minut, a po tym czasie pojemnik dokładnie wypłucz.

 

Zobacz również