img

Zakup ekspresu do kawy

Picie kawy stanowi dla niektórych tylko przyjemność, ale dla innych jest to napój bez którego nie mogą poradzić sobie nie tylko z samego rana, ale także w ciągu mijających godzin. Dobra kawa dla swoich fanów potrafi zdziałać wiele. Począwszy od pobudzenia i dodania energii, po utrzymanie pozytywnego nastroju. Picie kawy stanowi również pewien ceremoniał.

Prawidłowy wybór

Aby móc cieszyć się smakiem i aromatem naszej ulubionej kawy dobrze jest zaopatrzyć się w ekspres. Do wyboru mamy kilka rodzajów: ekspres ciśnieniowy, przepływowy lub na specjalne kapsułki. To, który z nich jest najlepszy zależy od tego, jaką kawę lubimy pić. Nie jest to jednak proste zadanie, gdyż na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów urządzeń AGD do parzenia kawy. Najprostsze z nich to aluminiowe kafetiery do kawy, które ustawiamy na kuchence, jak czajnik. Bardziej zaawansowany jest ekspres przelewowy, natomiast uważany za najlepszy jest ekspres ciśnieniowy.

Kawowe sposoby

Decydując się na wybór urządzenia do parzenia kawy po zapoznaniu się z ofertami, warto określić jakie parzenie kawy najbardziej nam odpowiada. Znawca kawy zarekomenduje ekspres ciśnieniowy, który działa na zasadzie ciśnienia oraz temperatury. W zależności od modelu, ciśnienie wynosić może od 3 do 15 barów, natomiast temperatura 96°C. Ekspres ciśnieniowy działa na zasadzie przepuszczania gorącej wody pod ciśnieniem przez zmieloną i sprasowaną kawę. Umożliwia on przygotowanie wielu rodzajów kawy. Może to być tradycyjne espresso, ale także z dodatkiem mleka typu cappuccino czy latte. Cechą odróżniającą tę grupę urządzeń jest brak dzbanka, w którym gromadzi się świeżo zaparzona kawa. Wędruje ona bezpośrednio do podstawionej filiżanki. Możliwe do zakupu, w zależności od wielkości i sposobu obsługi, są ekspresy ciśnieniowe ręczne, automatyczne, wolno stojące, do zabudowy.

Podobny smak kawy można uzyskać wykorzystując kafetierę, czyli bardzo prosty ekspres ciśnieniowy dzbankowy. Jest to składające się z 3 części urządzenie, które należy ustawić na płycie kuchennej, aby zagotować wodę znajdującą się w dolnym zbiorniku. Ciśnienie wytworzone przez powstałą parę wodną powoduje przetłoczenie jej w górę przez kawę. Tworzący się napar zbiera się w górnym zbiorniku.

Tańszą alternatywą ekspresu ciśnieniowego są ekspresy przelewowe. Smak kawy parzonej w takim ekspresie jest zbliżony do tak zwanej kawy po turecku, natomiast wyklucza on problem fusów. W ekspresach przelewowych kawa parzona jest wodą o temperaturze 96°C, czyli idealnej do wydobycia wyśmienitego aromatu i smaku kawy. Ekspres przelewowy pozwala na zaoszczędzenie czasu, gdyż przygotowanie wielu filiżanek napoju odbywa się w jednym czasie i zajmuje tylko kilka minut.

Ile trzeba wydać na ekspres do kawy?

Zdecydowanie najdroższym jest ekspres ciśnieniowy, koszt tego urządzenia waha się od 200 do nawet 3000 zł. Ekspresy przelewowe natomiast to koszt od 50 do 300 zł, podobnie jak kafetiery.

 

Zobacz również