img

Czym jest technika latte art?

Pyszna, aromatyczna kawa to nieodłączny element codzienności. Kawa towarzyszy nam wszędzie: pijemy ją w domu, w pracy, na spotkaniach ze znajomymi, w trakcie konferencji biznesowych czy podczas przyjęć i uroczystości rodzinnych. Smakosze dobrej kawy doskonale wiedzą, że nie ma nic przyjemniejszego nad filiżankę dobrze przyrządzonego napoju. Jak wiadomo, nie tylko smak, ale także i wygląd kawy ma niebagatelne znaczenie. Wiedzą o tym eksperci zajmujący się serwowaniem kawy w efektownej technice latte art. Na czym polega taka technika? O tym w dzisiejszym artykule.

Skąd wywodzi się nazwa latte art?

Wbrew pozorom technika latte art wcale nie pochodzi od nazwy kawy latte. Kawa latte, czyli puszysty napój wykonany z użyciem spienionego mleka i podawany w wysokiej szklance zupełnie nie nadaje się do przyrządzenia latte art. Technika ta, polegająca na malowaniu efektownych rysunków i wzorów na powierzchni kawy jest możliwa do wykonania wyłącznie na espresso.

Początków techniki latte art należałoby upatrywać w Seattle, około roku 1986. W tym czasie funkcjonowała tam kawiarnia Espresso Vivace, której właściciel i prawdziwy pasjonat kawy, David Schomer, serwował klientom kawę ozdobioną własnoręcznie namalowanym na jej powierzchni rysunkiem serca i róży. Jednak tak naprawdę nikt nie wie, kiedy i gdzie po raz pierwszy ktoś wpadł na pomysł ozdabiania kawy w ten sposób. Sam termin „latte art”
został po raz pierwszy oficjalnie użyty przez włoskiego baristę Luigiego Lupi – miało to miejsce równo dziesięć lat później.

Czym jest latte art?

Tak naprawdę powinniśmy mówić o technice latte art w kategoriach sztuki. W przypadku tego sposobu przyrządzania kawy liczy się nie tylko smak napoju, lecz także jego wygląd. Dlatego bariści zajmujący się profesjonalnym latte art muszą mieć w sobie zamiłowanie do estetyki, a może i nawet duszę artysty. Za pomocą wprawnej ręki bariści są w stanie wyczarować na powierzchni espresso prawdziwe dzieła sztuki.

Jak zrobić profesjonalną latte art?

W celu przygotowania latte art należy wykorzystać specjalnie do tego przeznaczone produkty. Zarówno kawa, jak i mleko którym zostanie wykonany wzór muszą być przygotowane w odpowiedni sposób. Wykonanie wzorów i rysunków malowanych na powierzchni espresso możliwe jest dzięki swoistej grze strużki spienionego mleka i cremy. Niekiedy do latte art wykorzystywane są także składniki dodatkowe. Doświadczeni bariści chętnie sięgają na przykład po specjalne posypki czy sosy. Sama technika latte art dzieli się na kilka kategorii, między innymi free pouriong (czyli wykonywanie wzoru wyłącznie za pomocą mleka) oraz etching (czyli wykonywanie dodatkowych zdobień przy użyciu wykałaczki, rysika czy innego narzędzia oraz używanie sosów).

Dlaczego latte art stała się taka popularna?

Kawa wykonana w technice latte art jest przede wszystkim bardzo ładna. Swoim wyglądem potrafi prawdziwie zachwycić – wiedzą o tym bariści, którzy nabierają coraz większej wprawy w malowaniu coraz bardziej wyszukanych wzorów. Nie są to już tylko proste motywy kwiatowe czy rysunki przypominające serce; dzisiejsza technika latte art zmierza w kierunku coraz bardziej rozbudowanych i symetrycznych wzorów zbudowanych na zasadzie klasycznej rozety. Zawodowi bariści zwykli mówić, że na powierzchni kawy można namalować właściwie wszystko – ograniczeniem jest tu tylko wyobraźnia twórcy.

 

Zobacz również