img

Co zrobić, by zostać baristą?

Kultura picia kawy staje się w Polsce coraz popularniejsza. Z tego względu zwiększa się także zainteresowanie zawodowym przygotowywaniem i serwowaniem kawy. Bariści – bo o nich mowa – zyskują coraz większy szacunek, a ich umiejętności doceniane są przez miłośników profesjonalnie podawanej kawy. Zapewne wiele osób zastanawia się, co takiego należy zrobić, aby móc stać się profesjonalnym baristą. W dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to oraz inne pytania, które najczęściej pojawiają się w związku z zawodem baristy. Zapraszamy do lektury.

Barista – kto to taki?

Do zadań profesjonalnego baristy należy przede wszystkim przygotowywanie kawy. Dlatego też takie osoby najczęściej zatrudniane są w lokalach gastronomicznych: kawiarniach, restauracjach czy hotelach. Coraz częściej można spotkać się także z profesjonalnym serwisem baristycznym wykonywanym podczas różnego rodzaju konferencji biznesowych czy uroczystości rodzinnych (np. w trakcie wystawnych obiadów czy przyjęć weselnych). Wiele firm baristycznych ma w swojej ofercie usługi z zakresu przygotowywania kawy na oczach gości – bariści pracujący w takich firmach przyjeżdżają na miejsce uroczystości czy spotkania przywożąc z sobą cały sprzęt niezbędny do zaparzenia wyśmienitej, świeżej kawy. Dzięki temu zwykła przerwa kawowa staje się dla gości niezwykłą okazją do podziwiania kunsztu zawodowych baristów. Takie przyrządzanie kawy bywa bardzo efektowne, dlatego warto rozważyć skorzystanie z takiej usługi.

Kto może zostać baristą?

Jeśli chodzi o wymagania stawiane kandydatom nie są one zbyt wygórowane. Na samym początku liczy się przede wszystkim zamiłowanie i pasja do przyrządzania kawy – najważniejszy jest po prostu talent i indywidualne predyspozycje kandydata. Mile widziane jest posiadanie wcześniejszego doświadczenia gastronomicznego i wiedzy z zakresu obsługi klienta. Dodatkowymi atutami są także znajomość obsługi komputera (przydatna zwłaszcza baristom zatrudnionym w kawiarniach i restauracjach) oraz posługiwanie się językiem angielskim.

Ile zarabia barista?

Warunki finansowe osoby zawodowo zajmującej się serwowaniem kawy są bezpośrednio uzależnione od tego, gdzie taka osoba będzie pracowała. Profesjonalny barista może liczyć na zatrudnienie w renomowanym hotelu czy ekskluzywnej restauracji, dlatego możliwość naprawdę dobrych zarobków jest tutaj całkiem wysoka. Zawodowi bariści bez problemu znajdą także zatrudnienie za granicą, co w większości przypadków przekłada się na jeszcze wyższe pensje.

Jak wygląda kurs baristyczny?

Aby zostać zawodowym baristą należy oczywiście odbyć specjalny kurs. Nauka obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Uczestnicy kursu zgłębiają wiedzę na temat kawy i jej rodzajów, sposobów parzenia kawy oraz typów profesjonalnych ekspresów i maszyn barowych. Ponadto kandydaci na baristów przechodzą kurs z zakresu latte art oraz uczestniczą w zajęciach praktycznych.

Jaki jest dobry barista?

Dobry barista to nie tylko ktoś, kto skończył kurs i nabył obowiązkowe umiejętności. To przede wszystkim osoba z pasją, charakteryzująca się wysoką kulturą osobistą i nienaganną prezencją. Idealny barista potrafi zachować spokój w każdej sytuacji, jest miły i życzliwy dla każdego klienta. Pożądaną cechą jest także chęć stałego rozwijania swoich umiejętności i podnoszenia kwalifikacji.

 

Zobacz również