img

Właściwości oleju lnianego

Wydawałoby się, że olej lniany znany jest od dawna, jednak to dziś zyskuje on ogromną popularność, dzięki temu, że jest on bogatym źródłem cennych kwasów tłuszczowych, które skutecznie wzmacniają nasz organizm. Oprócz tego olej ten ma faktycznie wiele cennych właściwości, z których najważniejszą wydaje mi się dużą zawartość kwasów omega-3, których zawiera niemal rekordową ilość.

Tak naprawdę okazuje się, że ta niepozorna, kwitnąca na niebiesko roślina, jaką jest len może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Generalnie olej lniany powstaje poprzez tłoczenie na zimno nasion lny zwyczajnego. Poniżej znajdziesz informacje o tym, jak spożywać olej z lnu, jakie właściwości on w sobie kryje oraz dlaczego warto sięgnąć akurat po olej lniany.

Olej lniany charakteryzuje się tym, że ma żółtą barwę, dość intensywny zapach oraz specyficzny orzechowy posmak. Dobrze wiedzieć też, że olej ten możesz spożywać jedynie na zimno, ponieważ nie nadaje się on do podgrzewania oraz smażenia potraw. Wtedy traci on bowiem swoje cenne właściwości, a nawet może stać się szkodliwy. Jednak można używać go za to jako dodatek do dań na zimno, z powodzeniem możesz stosować go do sałatek, zup, ziemniaków, pieczywa czy kasz. Biorąc pod uwagę zawartość kwasów, które szybko się utleniają pod wpływem światła oraz wysokiej temperatury to olej lniany najlepiej przechowywać w ciemnym oraz chłodnym miejscu. W związku z tym po otwarciu butelki schowaj ją koniecznie do lodówki, a sam olej spożytkuj w ciągu jednego do dwóch miesięcy. Oprócz tego olej lniany ma cechy prozdrowotne jedynie wtedy, gdy jest świeży oraz właściwie przechowywany. Zdecydowanie staraj się omijać olej lniany sprzedawany z półek sklepowych, a nie z lodówek, czyli nieodpowiednio przechowywanych oraz tych z długim terminem ważności.

Dodatkowo warto wiedzieć, że olej lniany to bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają właściwości lecznicze, między innymi obniżają poziom cholesterolu, zapobiegają chorobom sera i naczyń krwionośnych, korzystnie wpływają na system odpornościowy oraz układ nerwowy. Dzieje się tak, dzięki temu, że kwasy tłuszczowe omeg-3 stanowią aż 60%, omega-6 oraz omega-9 razem 30%, a jedynie pozostałe 10% stanowią tłuszcze nasycone. Oprócz tego olej lniany zawiera szczególnie dużo witaminy E, zwanej popularnie witaminą młodości. Możemy być pewni, że olej lniany z pewnością przyczyni się do poprawy samopoczucia, wzmocnienia oraz uodpornienia Twojego organizmu. Warto też wiedzieć, że olej lniany jest rewelacyjnym specyfikiem i jest zdecydowanie zdrowszy od innych tłuszczy. 

 

Zobacz również