img

Nasza kasza!

Chyba niemal każdy wie o tym, że kasza to samo zdrowie, a w dodatku może być naprawdę pyszna! Musicie wiedzieć o tym, że kasze tak naprawdę królują już od stuleci w kuchniach całego świata. Nawet w naszej rodzimej kuchni rozmaite odmiany stanowiły podstawę żywienia. Przede wszystkim są one bogate w błonnik i witaminy oraz należą do lekkostrawnych potraw, w związku z tym nie może zabraknąć ich na Twoim talerzu.

Obecnie mamy bardzo wiele różnych rodzajów kaszy, jest kasza gryczana, jaglana, pęczak, perłowa… jest rzeczywiście spory wachlarz propozycji, dzięki któremu możesz wybrać kaszę, która odpowiada Ci najbardziej nie tylko pod względem zdrowotnym, ale także i smakowym.

Zacznijmy od kaszy jęczmiennej, są aż trzy rodzaje kaszy z jęczmienia – perłowa, łamana (wiejska, mazurska) oraz pęczak. Generalnie wszystkie te trzy rodzaje kasz są bardzo bogate w błonnik oraz witaminę PP. Idealnie nadają się do stosowania ich do sałatek, zapiekanek, mięs, a nawet do krupniku.

Jeżeli chodzi o kasze mannę i kuskus to oba te rodzaje są dość drobne, lekkostrawne oraz otrzymywane z pszenicy, dlatego też nie nadają się dla osób stosujących dietę bezglutenową. Co do kaszy manny to dobrze smakuje ona solo jako zupa mleczna, budyń, krem lub jako dodatek do ciast, zup itp. Natomiast kasza kuskus zawiera witaminę B1 oraz żelazo. Generalnie jest ona bardzo prosta w przygotowaniu, wystarczy zalać ją wrzątkiem oraz odstawić na kilka minut.

Kolejną kaszą wartą uwagi jest kasza gryczana, która wytwarzana jest z gryki, może ona być prażona lub biała. Dużym plusem jest fakt, że nie zawiera ona glutenu. Warto wiedzieć, że ma ona spore ilości białka, kwasu foliowego (który jest cenny dla kobiet planujących dziecko), węglowodanów oraz składników mineralnych. Doskonale sprawdzi się zarówno jako dodatek do dań wegetariańskich jak i do mięsnych.

Dobrze wspomnieć jeszcze o kaszy jaglanej, która powstaje z łuskanego ziarna prosa. Mało tego, od dobrych kilku lat stałą się ona prawdziwym kulinarnym hitem, ponieważ ilością składników odżywczych dorównuje swojej poprzedniczce. Tylko zawartość błonnika w kaszy jaglane jest niższa niż w innych kaszach. Świetnie sprawdzi się ona w diecie bezglutenowej i jest to idealny dodatek do mleka, owoców, warzyw oraz mięsa.

Na koniec napiszę jeszcze kilka słów o kaszy kukurydzianej, jak sama jej nazwa wskazuje wytwarza się ją z kukurydzy, występuje w postaci grubego, drobnego grysiku, ma lekko gorzki smak. Przede wszystkim jednak jest ona niesamowicie bogata w błonnik, beta-karoten, witaminy B1, E i PP. Generalnie polecana jest w żywieniu dzieci oraz osób z alergią, ponieważ nie uczula.

 

Zobacz również