img

Co musisz wiedzieć, chcąc zostać baristą?

Zanim poświęcisz swoje życie, aby stać się baristą , poświęć kilka minut, aby upewnić się, że rzeczywiście wiesz, co robi barista. Znajdź trochę czasu, aby dowiedzieć się, ile zarabiają bariści, w jakich godzinach pracują i jak radzą sobie z ogromnym ruchem w kawiarniach w godzinach szczytu. To, co dla jednych może być satysfakcjonująca pracą i okazją do ciągłego zdobywania wiedzy i nowych umiejętności, dla niektórych może okazać się frustrującym doświadczeniem.

Na czym właściwie polega bycie baristą?

Najważniejsze cechy, których kawiarnie szukają w baristach to dbałość o szczegóły, otwartość i niezawodność. Wszystkie te czynniki okazują się niezbędne, gdy szczegółowo analizujesz typowy dzień pracy baristy.

Podstawowym obowiązkiem baristy jest przygotowywanie kawy i innych napojów na bazie kawy dla klientów. Oczekuje się, że bariści będą skuteczni, dokładni i kompetentni, jeśli chodzi o to zadanie. Będziesz musiał realizować skomplikowane zamówienia klientów, zmagając się ze złożonym sprzętem, aby stworzyć produkt o doskonałym smaku, zapachu i wyglądzie. To bardzo trudne. Tym bardziej, że często będziesz zmuszony działać pod presją czasu i wysokich oczekiwań klientów. Będziesz musiał również dbać o swoje stanowisko pracy.

Bariści często muszą przyjmować zamówienia, wchodzić w interakcje z klientami, a w wolnym czasie dbać o porządek w kawiarni. Twój szef będzie oczekiwał, że będziesz nie tylko pracowity, ale również zawsze uśmiechnięty. Będziesz przecież pracował z ludźmi. Od Twojego podejścia do klientów będzie zależało tak dużo!

Nie zapominajmy o najważniejszej zalecie każdego pracownika – odpowiednim nastawieniu. Jeśli jesteś typem sowy, która woli pracować w nocy, z pewnością nie odnajdziesz się w kawiarni, którą trzeba otworzyć z samego rana i z radosną mina powitać klientów, którzy jeszcze przed pracą chcą napić się pysznej, aromatycznej kawy.

Ile zarabiają bariści?

Kwota wynagrodzenia, jaką otrzymasz, jako barista, zależeć będzie od tego, gdzie pracujesz i jak szczodrzy są Twoi klienci. Bariści, podobnie jak kelnerzy czy barmani często dostają napiwki. Nie podamy Ci żadnej konkretnej kwoty. Wiele zależy od lokalizacji kawiarni i Twojego doświadczenia. Praca w wysokiej klasy kawiarni w bogatej okolicy z dużą ilością potencjalnych nadgodzin może być bardzo lukratywna. Jednak ważne jest, aby być realistą. Jeśli nie mieszkasz w pobliżu takiej kawiarni, prawdopodobnie nie zarobisz milionów.

Właściwa droga do zostania baristą

Chociaż nie ma potrzeby posiadania żadnego dyplomy czy certyfikatu ukończenia kursu, aby zatrudnić się w lokalnej kawiarni, nie oznacza to, że można po prostu wejść i dostać pracę od ręki. Najlepszym sposobem na zostanie baristą, jest stopniowe zdobywanie doświadczenia. Dobrą podstawą może być oczywiście kurs dla baristy, w trakcie, którego zdobędziesz najważniejsze wiadomości i umiejętności. Następnie rozważ pracę w kawiarni należącej do większej sieci, która nie wymaga od pracowników ogromnego doświadczenia. W trakcie takiej praktyki możesz się dodatkowo dokształcać. W sieci znajdziesz mnóstwo informacji na temat kawy i pracy baristy. Dostępne są nawet bezpłatne kursy. Przede wszystkim, zaś ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Możesz kupić używany ekspres do kawy i próbować robić różnego rodzaju napoje na bazie kawy. Niech Twoimi pierwszymi klientami będą znajomi czy członkowie rodziny. Będziesz działał pod mniejszą presją, a zdobędziesz wprawę w przygotowywaniu idealnych napojów. Mając podstawowe doświadczenie będziesz mógł zgłosić się z ofertą pracy do profesjonalnej kawiarni.

Zobacz również